Zszywanie posadzki. Czym wypełnić szczelinę w betonie?

04 June 2024

Zszywanie posadzki. Czym wypełnić szczelinę w betonie?

Szycie posadzki betonowej (wypełnienie nieplanowanych pęknięć) wykonujemy:

● dla estetyki

● aby zapobiec dostawaniu się wody wgłąb płyty

● żeby nie wyszczerbiały się z czasem krawędzie takiego pęknięcia.

W artykule proponujemy trzy technologie klejenia szczelin, w zależności od wielkości pęknięcia, jak i tego, czy budynek, nawierzchnia jeszcze "pracuje".

Przed decyzją, co do wyboru rozwiązania, zalecamy kontakt z naszym działem technicznym, warto przesłać nam fotki uszkodzeń, w przypadku większych projektów, możliwa jest również wizyta naszego pracownika w Państwa obiekcie (szczególnie w woj. mazowieckim).

Czym zszywać posadzkę?

Wypełniamy szerokie pęknięcie

Przy szerokich pęknięciach, jeśli naprawiana posadzka już nie pracuje (budynek ma kilka lat), proponujemy nasz preparat do napraw powierzchni betonowych Terrafill®.

Nacinamy pęknięcie szlifierką kątową, najczęściej na ok. 30-50% głebokości płyty, wypełniamy masą, ew. szlifujemy po naprawie. Terrafill jest dwuskładnikowy, mieszamy go tuż przed rozpoczęciem zszywania posadzki, po zmieszaniu jest zdatny do użycia przez ok. 10 godzin (!).

Wysokiej jakości chemia: masa jest przyczepna, a spoina po stwardnieniu ma wysoką odporność mechaniczną i pewną elastyczność.

Szerokie pęknięcie, ale posadzka "pracuje"

W takim przypadku nie wchodzi w grę zszywanie posadzki chemią, która po stwardnieniu ma ograniczoną elastyczność.

Czy pęknięcie ma prosty przebieg (linia prosta)? Jeśli tak, można naciąć - poszerzyć pęknięcie szlifierką kątową i wypełnić elastycznym systemem Bauflex® (grunt + masa dylatacyjna).

Jeśli pęknięcie ma "nieliniowy" przebieg, możemy zaczekać lat kilka, aż podbudowa i płyta posadzki nam całkiem osiądzie i zastosować w/w Terrafill®.

Zasklepiamy pęknięcia "włosowate"

Powierzchniowe, włosowate pęknięcia betonu psują estetykę posadzki, ponadto może się nimi dostawać wgłąb woda.

Proponujemy zastosować renowacyjny preparat na bazie żywicy epoksydowej Baupox® GP. Przy tej technologii nie nacinamy pęknięć. Jedynie dokładnie zmywamy i odkurzamy nawierzchnię, po czym malujemy ją Baupoxem, który ma tę zaletę, że jest mało lepki, dzięki czemu penetruje pęknięcia w betonie.

Oczywiście, aby "zszywać" posadzkę żywicą, pęknięcia nie mogą pracować - budynek powinien mieć kilka lat.