Nowoczesny chodnik z betonu

30 May 2016

Nowoczesny chodnik z betonu

Kostką bauma, ostatnio znów płytami, chodniki stoją. Prefabrykaty są rozbieralne i to ich zaleta. Wada? Nie zawsze pasują do nowoczesnej, minimalistycznej architektury. Jeśli elewacja budynku jest prosta, chodnik z kostki wizualnie z nią konkuruje. Rozwiązanie? Płyta chodnikowa wylana na miejscu, z betonu utwardzonego powierzchniowo, jak na zdjęciach.

Sekretem trwałości takiego chodnika jest zastosowanie wnikającego wgłąb płyty impregnatu, w naszej ofercie Nanoseal®, który z upływem czasu zwiększa (!) trwałość betonu, dzięki zachodzącej w płycie reakcji chemicznej. Pozostałe składniki to włókna zbrojące, najlepiej polimerowe Baumex®, które przekazujemy do betoniarni w celu wymieszania z betonem, utwardzacz do betonu, system wypełnienia dylatacji. Bo nasz chodnik będzie - po nacięciu szwów robocznych - złożony z "wielkich płyt", o wymiarach najczęściej ok. 4x6 m.

Warto tak przygotowany chodnik poddać procesowi miotełkowania. Niezbędne jest to szczególnie na powierzchniach pochyłych (np. rampach) i sprzyja lepszej przyczepności podeszw pieszych lub opon pojazdów. Przyczepność w naszych warunkach klimatycznych zapewnia również odpowiednie fakturowanie powierzchni chodnika - służą do tego formy odciskowe Pressbeton®.

Przejrzyj również zdjęcia nawierzchni urbanistycznych.

Urozmaicenie wprowadzają betonowe gazony o oryginalnych kształtach. Szarość betonu przełamują kwitnące kwiaty.

Okrągłe trawniki wprowadzają urozmaicenie w minimalistycznym chodniku, ciągu pieszym przy przystanku autobusowym.


Nowoczesna, minimalistyczna betonowa ławka na chodniku z betonu utwardzonego powierzchniowo.

Prosta elewacja, lekki font, betonowy chodnik. Wyobraź sobie kostkę...


Ciąg pieszy wykonany z betonu. W tle nowoczesna, minimalistyczna architektura.

Stalowo-betonowa wiata przystanku, gazony. Minimum ciepła wprowadza drewniane siedzisko i oparcie przystankowej ławki.