Mikrocement: co można z niego zrobić, ile kosztuje?

11 April 2023

Mikrocement: co można z niego zrobić, ile kosztuje?

Mikrocement to specjalna, ultra cienkowarstwowa zaprawa, którą możemy wykończyć podłogę lub ścianę, często z efektem dekoracyjnym. Fachowcy nazywają mikrocementy "systemami milimetrowymi", bo układamy warstwę na grubość 2-3 mm. Co można wykończyć mikrocementem, do jakich obiektów się nadają i jakie są ceny tych zapraw?

Termin "mikrocement" nie jest do końca zdefiniowany i różni wykonawcy, producenci mogą oferować trochę inne produkty pod tą nazwą. Mikro - czyli mała grubość. Ile? Wg nas od 2 do 3 mm. Cement, czyli na bazie cementu. Ale nie tylko, bo w masach mikrocementowych mamy domieszki polimerów, co czyni masę bardziej spoistą, i pozwala wykonać tak cienką warstwę. Ponadto utwardzenie odbywa się na zasadzie chemicznej (polimeryzacji), więc po 24 godzinach można wpuścić na mikrocement ruch pieszy, a po 7 dniach - pełna twardość. Przy normalnym betonie, byłoby to dłużej, poza tym "normalnego betonu" nie udałoby się rozłożyc na grubość 3 mm, szczególnie jako posadzkę, tak żeby miał odpowiednia trwałość.

Ponadto my - Bautech - mikrocementy "wrzucamy do jednego worka" z klasycznymi żywicami. Z dwóch powodów. Po pierwsze w procesie wykonawczym mikrocementu używamy żywic jako podkładów (dla ustabilizowania podłoża). Po drugie, ze względu na podobną grubość: mikrocement 2-3 mm; systemy żywiczne 0,5 - 2,5 mm. Za sprawą tak małej grubości obie klasy produktów - mikrocementy i żywice - nazywane są "systemami milimetrowymi" i w niektórych sytuacjach mogą być zamiennie stosowane. Dlatego na szkoleniach dla wykonawców łączymy temat mikrocementów i żywic.